A testvértelepülési mozgalom olyan találkozásokat tesz lehetővé, melyek során két önkormányzat az európai értékeket szem előtt tartva, közösen lép fel a jelentkező problémákkal szemben és egyre szorosabb, baráti viszonyt alakít ki egymással. A testvértelepülési kapcsolatok ily módon szimbolikus szerződésként értelmezhetők, hiszen különleges alkalmat szolgáltatnak a nemzetek közötti tapasztalatcserére, a közös értékek felismerésére, valamint az ellentétek feloldására. Más részről, a mai értelemben, a testvérkapcsolatok egyben politikai természetűek is, hiszen hozzájárulnak az európai egység megteremtéséhez, az európaiság gondolatának megalapozásához tovább erősítve az európai identitást, és lehetővé teszik a határokon átnyúló, a nemzeti kormányok hatáskörén kívül eső konfliktusok, problémák megoldását.
A partneri kapcsolatok az élet minden területén fontosak, így a települések működésében is. Az együttműködések különböző területeken és szinteken valósulnak meg. Ez elengedhetetlen tényező a fejlődés érdekében. Ezért szükség van arra, hogy nyitni tudjunk a világ felé, kitekintsünk más kultúrákra, lehetőségekre.
Nyírbogdánynak négy testvértelepülése van:
a romániai Bihar, az ukrajnai Nagydobrony és Tiszabogdány, s végül egy magyarországi testvér: Dunabogdány.
Dunabogdány, Nyírbogdány és Tiszabogdány települései földrajzi viszonylatban nem esnek nagyon távol egymástól, bár elválasztja őket több megye- és egy országhatár is. Tiszabogdány Ukrajna Rahói járásához tartozik. Több baráti látogatást követően 2013-ban hivatalosan is megrendezték Dunabogdányban a „Bogdányok” találkozóját.
Nyírbogdány település rendezvényeire kiemelt helyen meghívást kapnak a testvértelepülések, s ők szívesen eleget tesznek ennek. Tánccsoportjaik gyakori vendégek a falunapi rendezvényeken, a csapatok szívesen részt vesznek a főzőversenyeken, s bevett gyakorlat, hogy a versenyek zsűrijébe is választunk tagokat a testvértelepülésekről érkezett vendégek közül.
Dunabogdány szomszédos települése Tahitótfalu. Ez a község bár egyelőre nem testvértelepülése Nyírbogdánynak, mégis nagyon szívesen látogatnak hozzánk. Az ismeretség a Bogdányok találkozójához fűződik.
Biharból gyakorta érkeznek a rendezvényekre román vendégek is, akiket népviseletben csodálhatunk meg, s bár nem beszélik a magyar nyelvet, ez senkit nem akadályoz abban, hogy jól érezze magát.